Gépész technikus – CAD-CAM szakmairány

Ágazat: Gépészet

A szakma azonosító száma: 5 0715 10 05

Technikus képzés, melynek időtartama 5 év

Technikum a képzés végén egyszerre érettségi végzettséget és szakmát is ad.

Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: szükséges

Hatályos PTT letöltése

Hatályos KKK letöltése

A szakmai oktatás két szakaszra, ágazati alapoktatásra és ezt követő szakirányú oktatásra tagolódik. A két oktatási szakaszt az ágazati alapvizsga választja el. A tanuló a sikeres ágazati alapvizsga birtokában léphet tovább a szakirányú oktatásba, vehet részt a duális képzésben, köthet szakképzési munkaszerződést. Az ágazati oktatás technikumban a 9. és a 10. évfolyamon zajlik.

A szakirányú oktatás technikumban a 11. évfolyamtól indul, már nem kizárólag csak a szakképző intézményben, hanem ún. szakképzési munkaszerződéssel duális képzőhelyen is folyhat.

A gépész – CAD-CAM szakirányú technikus a következő tevékenységeket végezhet

  • A CAD-CAM gépésztechnikus a szakmai ismereteit alkalmazva hatékony támogatója legyen a gépipari tervezésnek és gyártásnak.
  • Szakmai tanulmányait követően az ipari termékek modellezése, funkcionális megfelelőségük vizsgálata, valamint a szükséges tervezési dokumentációk elkészítése CAD/CAM szoftver segítségével.
  • Gyártási ismeretei alapján elvégzi a forgácsolással előállítható termékek egyetemes és CNC gépekkel való megmunkálásának előkészítését.
  • Kiválasztja a technológiát, megmunkáló berendezéseket, készülékeket, szerszámokat.
  • A CAD-CAM informatikus feladata, hogy a megfelelő szoftverek használatával segítse, kiegészítse a mérnökök tervező tevékenységét, illetve tervezze, szimulálja a termék előállításához szükséges technológiai folyamatokat.
  • Munkája során mindvégig betartja a munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelmi előírásokat.

Mit tanul a gépész – CAD-CAM szakirányú technikus?

Munkavállalói ismeretek: megismerkedik az álláskeresés módszereivel, munkajogi alapismeretekkel, munkaviszony létesítés módjaival, az álláskeresők számára nyújtandó támogatásokkal.

Munkavállalói idegen nyelv: megismeri az álláskeresés lépéseit, és megtanulja az ahhoz kapcsolódó szókincset idegen nyelven, továbbá az önéletrajz és a motivációs levél megírását, az állásinterjút idegen nyelven.

Villamos alapismeretek: a tantárgy keretében a villamos alapfogalmakat, a villamos áramkörök felépítését, működését, ábrázolását, Ohm törvényét, Kirchhoff törvényeket sajátítják el. A gyakorlati órákon mindezeket áramkörök építésével, mérésekkel is igazolják.

Gépészeti alapismeretek: Egy komplex, két évfolyamot érintő tantárgy, többek közt műszaki rajz, gépészeti anyagok, munkavédelem, fémipari alapmegmunkálások tartalommal. Segítségével a tanulók gépészeti gondolkodásmódját alakítjuk ki és fejlesztjük tovább. A tanulók képessé válnak felelősséggel végrehajtani az egyes feladatokat, döntéseket tudnak hozni a projektmunkák során. Fontos részét képezi az ágazati alapvizsgának.

Gépészeti munkabiztonság és környezetvédelem: A tantárgy fő célja, hogy a tanulók átfogó ismereteket szerezzenek a munkavégzésre vonatkozó munkabiztonsági és munkaegészségügyi követelményekről, továbbá az ezeknek való megfeleléshez nélkülözhetetlen törvényi, szervezési, intézményi előírásokról. A tananyag bemutatja a tudományos és kulturális szempontból legjelentősebb természeti értékeket, azok természetes vagy ahhoz közel álló állapotban és természetes változási folyamatban való megőrzését és fenntartását.

Forgácsolás alapjai: A tantárgy fő célja, hogy a tanulók megismerjék az alapvető forgácsoló technológiákat, a forgácsoláshoz szükséges mozgásokat és azokhoz rendelt technológiai paramétereket. A cél az esztergálás, marás során elvégezhető műveletek megismerése, a művelethez tartozó szerszámok kiválasztása, a munkadarabok befogási módszereinek megismerése és ezen ismeretek alkalmazása a gyakorlatban. A tanuló elsajátítja az alapvető köszörülési eljárásokat, valamint a palást- és síkköszörülési műveleteket.

CNC -alapismeretek -programozás -esztergálás -marás: Az ipari termelés csúcsát a gyártórendszerek jelentik. Egy gyártórendszer rendelkezik különböző elvek szerint összerendezett gyártóberendezésekkel, anyag- és szerszámtovábbításra alkalmas szállítóegységekkel, egyszerű és összetett mozgásokra alkalmas manipulátorokkal, robotokkal, valamit a rendszer működését biztosító informatikai rendszerrel. A tantárgy egyes témakörei bemutatják a rendszer elemeit. A CAD-CAM szakirány tananyagának részét képezi a CNC-gépek működtetése. A tantárgy tartalmazza azokat az általános ismereteket, amelyek segítenek a CNC-programozás hatékony elsajátításban. A prototípusgyártás elengedhetetlen része a modern gyártmány- és gyártástervezésnek. A tantárgyon belül külön rész foglalkozik a 3D nyomtatással és a protézisgyártásban elterjedt többtengelyes maróberendezésekkel

CAD rajzolás: Computer Aided Design - Számítógéppel segített tervezés.

A tantárgy tanításának alapvető célja, hogy képessé tegye a tanulókat a műszaki kommunikáció meghatározó részének, a műszaki ábrázolásnak megértésére, alkalmazására. Fejlessze a térbeli tájékozódást, a térlátást, kialakítsa a tanulókban azt a képességet, amely lehetővé teszi a műszaki rajzon ábrázolt termék elképzelését, az adott alkatrész vagy szerkezetsíkbeli ábrázolását (pl.: műhelyrajz, összeállítási rajz).

A műszaki dokumentációk készítéséhez a tanulóknak el kell sajátítaniuk korszerű vektor grafikus (síkbeli vetületek) és parametrikus (térbeli testmodellek) tervező szoftverek használatát. A szoftverek segítségével legyenek képesek olyan számítógépes műszaki dokumentáció készítésére, amely alapján az egyes alkatrészek gyártása tervezhető.

Műszaki ábrázolás: A tanulók kezdetben vetületi ábrázolást és műszaki rajzot tanulnak, a műszaki életben használatos rajzolásnak minden fontos mozzanatát megismerik. Az alapozás után jön gépészeti műszaki ábrázolás melyben a kötőelemek, erőátviteli gépészeti alkatrészek, rugók műszaki rajzait készítik el.

CAM ismeretek: Computer Aided Manufacturing - Számítógéppel segített gyártás

Diákjaink tanulmányaik során találkoznak a korszerű CAD/CAM rendszerekkel, szerszámfejlesztésekkel és felhasználásokkal. A CAM rendszerek elsődleges feladata, hogy a tervezőket és technológusokat támogassa munkavégzésük során. Ezért tartalmaznak egy olyan matematikai alapon nyugvó geometriai, modellt, amellyel az üzemi feladatok gyorsabban kivitelezhetőek. Iskolánkban, tanulóink számára a használható CAM szoftver üzemi változata áll rendelkezésre. Ennek segítségével a teljes gyári környezet szimulálható, akár közvetlenül 3D-s modellekből létrehozható a technológiai tervezés. A fejlődés, a műszaki rajz kiiktatása irányába mutat, ezt a CAM, CNC és gyors prototípus-gyártás módszerei is segítik. A modellezési feladatokon túl a szakmát gyakorló szakember a műszaki rajzokkal, összeállítási rajzokkal, látványképekkel hatékonyan támogatja a termékprezentációt, valamint a gyártáselőkészítést.

Műszaki mérés: A tanuló a tantárgy elsajátítása során megismeri a hagyományos mechanikus, valamint digitális kézi mérőeszközök és 3D mérőgépek használatának sajátosságait. A tanuló az ismeretek birtokában adott mérési feladathoz kiválasztja a megfelelő mérőeszközt, mérési segédeszközt, figyelembe véve a mérendő darabszámot, valamint az előírt pontosságot. Végrehajtja hossz, alak, helyzet jellegű, valamint 3D méréseket. Az anyagjellemzőket tekintve képes ellenőrizni az alkatrész keménységét többféle eljárással. A kapott eredmények digitális dokumentálásával, feldolgozásával képes statisztikai jellemzők meghatározására, kiértékelésére.

Ipari anyagok: A tanulók elsajátítják az anyagjellemzőket, a fémes szerkezeti anyagok jelölési rendszerét, alkalmazási területeiket, műanyagokat, hőkezelési eljárásokat, kenőanyagokat.

Mechanika: A tantárgy a gépészeti berendezések működését megvalósító gépelemekkel, ezek mechanikai alapjainak megismertetésével, geometriai és szilárdsági méretezésével és ellenőrzésével foglalkozik. A tantárgy tanítása során jelentős szerepet kapnak a mechanikához és a gépelemekhez kapcsolódó műszaki számítások is.

Iskolánk az idei évben is részt vesz a  Pénzügyi és Vállalkozói Témahét (Pénz7) programjaiban.

Eseménynaptár

December 2024
H K Sz Cs P Szo V
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Következő események

Karácsonyi ünnepség
2024 december 20
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23
Téli szünet
2024 december 23

Kövess minket közösségi oldalainkon:

Belépés a közösségi szolgálat portálra:

 

1%
Kérjük adójának 1%-ával támogassa az iskolai alapítvány működését.

Az  iskolai alapítvány tevékenységéről ide kattintva kaphat további információt.