A Kutatók éjszakáját követő program keretében október 1-én kora reggel indultunk Paksra, 46 diákkal és három kísérővel.
A résztvevők között voltak a 11.A, 11. B, 11. C, 11.D, illetve a 12.A és 12.C osztályok érdeklődő tanulói.
Olyan nagy létszámú volt az érdeklődés idén, hogy két csoportot kellett kialakítanunk, az egyik fél 11-kor, a másik pedig 11-kor kezdte a programot a paksi atomerőműben.
Pakson a megfelelő rendvédelmi intézkedések után (személyi okmányok ellenőrzése, fémtárgyak elzárása, fotók készítése a látogatókról) beléphettünk az üzemi területre. Kísérőnk irányításával tízemeletes magasságból nézhettünk le az I-és II-es blokkokra. A diákok tájékoztatót hallhattak az atomerőmű felépítéséről, a primer és a szekunder kör szerepéről, a Duna vizének jelentőségéről, a karbantartási munkák fontosságáról, a hulladékkezelésről. Tájékoztatást kaptak a tanulók a munka világával kapcsolatos kérdéseikre, az atomerőműben való elhelyezkedés lehetőségeiről, a munkakörülményekről és juttatásokról, a továbblépés lehetőségeiről. Idén már lehetőségünk nyílt a Paks II. beruházás munkálataiba is bepillantani.
A diákok a kb. 2,5 órás szakmai tájékoztatást nagyon fegyelmezetten, odafigyeléssel hallgatták végig. Nagyon motiváltak voltak a gyerekek, hiszen a többször is jól válaszolók jutalomban részesültek.
Hazafelé úton megálltunk Balatonfűzfőn, ahol bobozásra nyílt lehetőségünk. Nagyon kellemes őszi idő fogadott bennünket, a diákok nagyon élvezték a panorámás száguldást.
Geröly Péter, szervezőtanár