Február 29-én a 12. évfolyamból 44 diákunk tanulmányi kiránduláson vett részt a budapesti Terror Háza Múzeumban.
Az épület három szintjének termei nagyszerű lehetőséget nyújtottak a tanulóknak, hogy közelebbről megismerjék Magyarország XX. századi történelmét, különösen a nyilas és kommunista diktatúra időszakait. A múzeum interaktív kiállításán és emléktárgyain keresztül képet kaptak a totalitárius rendszerek borzalmairól és az alapvető emberi jogok megsértéséről. Az épület szellemisége, a látottak és hallottak sokféle érzelmet indítottak meg diákjainkban. Érzéseiket és véleményüket a következőképpen fogalmazták meg:
„A diktatórikus rendszerek talán leglátványosabb emlékhelye, ahol a kor legbrutálisabb módszereivel kínozták, vallatták az embereket. A hely atmoszférája nyugtalanságot kelt, ha az ember tudatában jelen van, hogy a szerencsétlen sorsú emberek milyen kínokon mentek keresztül, ráadásul túlnyomó többségük teljesen ártatlanul. Bennem kisebb feszültség is gyúlt, mikor számszerűen láthattam, hogy mennyi ember volt a gépezetben, akik a terrort működtették. A propaganda működése aggasztó, ahogy az akkori vezetés minden módon próbált fát rakni a tűzre, hogy nehogy kialudjon a láng, ami fűtötte a tévhíreket és az alattomos vezetés haragját bárki ellen, ha csak egy kicsit is kritikus volt.”
„A pincebörtön nyomasztó hangulata átadta, hogy milyen szenvedés lehetett ott lenni. A túlélők személyes emlékei éreztették az akkori rettegést és bele tudtuk képzelni magunkat az életükbe.”
„A múzeum a korszak eseményein időrendi sorrendben, részletesen végig tudott vezetni, jól kiemelve a rendszerek sajátosságait, eszközeit, borzalmait. A túlélők beszámolói átadták a túlkapásokat, kínzásokat.”
A múzeumból utunk az Andrássy út impozáns épületei között folytatódott, majd a délután hátralévő részében többen ellátogattunk a Fiumei Úti Sírkertbe történelmünk és irodalmunk neves alakjainak síremlékéhez.
A kirándulás során bebizonyosodott, hogy történelmünk és a kultúra iránti érdeklődés diákjaink életének fontos részét képezi.
Bujdosó-Takáts Anna szervező tanár
Kísérő tanárok: Putz Margit, Varga Hedda
Az eseményhez tartozó képgaléria itt érhető el.