Szakképzés megnevezése: CAD-CAM informatikus ( Kifutó szakképesítés!!! )
Szakképzés azonosítója: 54 481 01
A mai gazdaságok fontos szereplője a gépipar. Az köznapi élet minden területén találkozhatunk gépiparban előállított termékekkel. Az ajtókilincstől a repülőgépig sok-sok termék előállítása történik különböző gépipari eljárásokkal. A folyamatos fejlesztéseknek és a változó fogyasztói elvárásoknak köszönhetően az előállítandó alkatrészek, berendezések száma folyamatosan bővül, a termékek életciklusa lerövidül. A termelő üzemekkel szemben elvárás, hogy szükség esetén gyorsan és problémamentesen tudja bevezetni az új termékek gyártását. A gyors átállás megvalósításában segítenek a különböző tervezési és termelési feladatokat segítő szoftverek. A CAD-CAM informatikus feladata, hogy a megfelelő szoftverek használatával segítse, kiegészítse a mérnökök tervező tevékenységét, illetve tervezze, szimulálja a termék előállításához szükséges technológiai folyamatokat.
A szakképesítéssel rendelkező képes:
- számítógépet kezelni, üzemeltetni
- munkaszervezéssel kapcsolatos tevékenységeket végezni
- alkalmazást (szoftvert) tervezni és fejleszteni
- projekteket tervezni, nyomon követni és értékelni
- alkatrészrajzot, összeállítási rajzot értelmezni
- az alkalmazott CAD szoftvert üzemeltetni
- 2D műszaki rajzot készíteni CAD szoftverrel
- 3D alkatrészmodellt készíteni parametrikus CAD környezetben
- 3D összeállítást készíteni parametrikus CAD környezetben
- összeállítási rajzot készíteni CAD szoftverrel
- az alkalmazott CAM szoftvert üzemeltetni
- két és háromtengelyes megmunkálást tervezni CAM szoftverrel
- megmunkálást szimulálni, a szimuláció alapján korrekciót végezni
- technológiai dokumentációt készíteni
- a szimuláció alapján az esetleges javításokat elvégezni
- a CAM szoftverrel posztprocesszált CNC programot megmunkálógépre illeszteni
- két- és háromtengelyes megmunkáláshoz CNC programot készíteni
- két- és háromtengelyes CNC szerszámgépet kezelni
- geometriai mérési feladatokat elvégezni
A CAD-CAM informatikus szakképesítés alapadatai:
- A képzés időtartama iskolai rendszerű szakképzésben: 4+1 év
- Elméleti képzési idő aránya: 40%
- Gyakorlati képzési idő aránya: 60%
- Az iskolai rendszerű képzésben összefüggő szakmai gyakorlat nincs
- A szakképzésbe történő belépés feltétele: érettségi végzettség, egészségügyi alkalmassági követelmények nincsenek
A CAD-CAM informatikus képzés szakmához kapcsolódó tantárgyai:
Foglalkoztatás I.: A tantárgy tanításának célja a szakmához kapcsolódó idegen nyelvi kompetenciafejlesztés, valamint az, hogy a diákok alkalmasak legyenek egy idegen nyelvű állásinterjún eredményesen és hatékonyan részt venni. Ehhez kapcsolódóan tudjanak idegen nyelven személyes és szakmai vonatkozást is beleértve bemutatkozni, a munkavállaláshoz kapcsolódóan pedig egy egyszerű formanyomtatványt kitölteni.
Témakörei: nyelvtani rendszerezés, nyelvi készségfejlesztés, munkavállalói szókincs
Foglalkoztatás II.: A tanuló általános felkészítése az álláskeresés módszereire, technikáira, valamint a munkavállaláshoz, munkaviszony létesítéséhez szükséges alapismeretek elsajátítására.
Témakörei: munkajogi alapismeretek, munkaviszony létesítése, álláskeresés
Információtechnológiai alapok (elmélet, gyakorlat): Az Információtechnológiai alapok tantárgy célja, hogy alapozó információtechnológiai tudást biztosítson a különböző informatikai szakképesítések megszerzéséhez, megadja a belépő szintű IT munkakörök betöltéséhez, illetve az adott irányú alapszintű ipari minősítő vizsga letételéhez szükséges ismereteket.
Témakörei: munka- és környezetvédelmi alapismeretek, bevezetés a számítógépes architektúrákba, szoftverismeret, Információtechnológia biztonság alapjai, biztonságos labor- és eszközhasználat, számítógép összeszerelése, telepítés és konfigurálás, megelőző karbantartás
Hálózati ismeretek I. (elmélet, gyakorlat): A Hálózatok I. tantárgy tanításának célja, hogy a diákok tisztában legyenek az alapvető hálózati fogalmakkal, protokollokkal és technológiákkal, rendelkezzenek egy kisvállalati LAN és WAN hálózat tervezéséhez, megvalósításához és a hálózatfelügyelethez szükséges elméleti háttérrel. Továbbá ismerjék az otthoni, kis- és közepes vállalati hálózatokra, és az internet szolgáltatásokra fókuszálva a hálózatokban szükséges eszközök és alkalmazások telepítésének, üzemeltetésének, valamint a hálózati biztonság és hibaelhárítás elméleti alapjait.
Témakörei: hálózati infrastruktúra, hálózati operációs rendszerek, fizikai és adatkapcsolati réteg feladatai, Ethernet protokoll, hálózati és a szállítási réteg feladatai, protokolljai, IPv4 és IPv6 címzési struktúra, alhálózatok, alkalmazási réteg protokolljai, hálózatbiztonság, kapcsolt helyi hálózatok és VLAN-ok, forgalomirányítási ismeretek, csatlakozás egy hálózathoz, a kapcsoló alap konfigurációja, vezetékes és vezeték nélküli kapcsolódás helyi hálózathoz, IP-címzés a gyakorlatban, biztonságos hálózat kialakítása, forgalomszűrés, IP szolgáltatások a gyakorlatban
Programozás és adatbázis-kezelés (elmélet, gyakorlat): A tantárgy oktatásának alapvető célja azoknak az elméleti ismereteknek az átadása, valamint az ezekhez tartozó készségeknek a fejlesztése, amelyek képessé teszik a tanulót egy egyszerűbb alkalmazás programozására, a megvalósításhoz szükséges algoritmus elkészítésre, a szükséges adattípusok és adatszerkezetek kiválasztására. A tantárgy oktatásának fontos feladata az is, hogy a tanuló problémamegoldó készségét fejlessze. A tantárgy további célja, hogy a kapcsolódó ipari minősítések megszerzésére is felkészítse a tanulókat. A szoftverfejlesztésben meghatározó szerepet játszó hazai cégek szakvéleményét is kikérve a JavaScript, a Java és a C# nyelvek lettek kijelölve ajánlottan oktatott programozási nyelvként.
Az adatbázis-kezelés témakör feladata, hogy elméleti alapozást nyújtson az adatbázis-kezelő rendszerek használatához. Ennek keretében elsősorban az adatbázisok elérésének, lekérdezésének és manipulálásának technikájára koncentrál. Kiemelt jelentőségű az SQL lekérdező nyelv hatékony használatának bemutatása.
Témakörei: bevezetés a programozásba, weboldalak kódolása, programozási nyelv alapjai, JavaScript, programozási típusfeladatok, haladó szintű programozás Java vagy C# nyelven, adatbázis-kezelő alkalmazások készítése, összefoglaló projektfeladat
CAD alapok
Computer Aided Design - Számítógéppel segített tervezés
A tantárgy tanításának alapvető célja, hogy képessé tegye a tanulókat a műszaki kommunikáció meghatározó részének, a műszaki ábrázolásnak megértésére, alkalmazására. Fejlessze a térbeli tájékozódást, a térlátást, kialakítsa a tanulókban azt a képességet, amely lehetővé teszi a műszaki rajzon ábrázolt termék elképzelését, az adott alkatrész vagy szerkezetsíkbeli ábrázolását (pl.: műhelyrajz, összeállítási rajz).
A tanulók ismerjék meg a gépiparban alkalmazott szabványos jelölés rendszereket (egyszerűsített jelképes ábrázolás), illetve képesek legyenek alkalmazni az egyszerűsítési szabályokat műszaki rajz készítésekor.
A műszaki dokumentációk készítéséhez a tanulóknak el kell sajátítaniuk korszerű vektor grafikus (síkbeli vetületek) és parametrikus (térbeli testmodellek) tervező szoftverek használatát. A szoftverek segítségével legyenek képesek olyan számítógépes műszaki dokumentáció készítésére, amely alapján az egyes alkatrészek gyártása tervezhető.
CAM alapok
Computer Aided Manufacturing - Számítógéppel segített gyártás
A tanuló ismerje meg a forgácsleválasztás elméletét és a gépipar területén alkalmazott forgácsoló alapeljárásokat, azok jellemző mozgásviszonyait, illetve az adott eljárással létrehozható felületeket. Ismerjék meg a szabványok, táblázatok használatát, a műszaki rajzok alapján képesek legyenek kiválasztani a megfelelő technológiai folyamatot. Katalógus alapján válasszon szerszámot és határozza meg a technológiai adatokat a kiválasztott megmunkálási eljáráshoz. Készítse el a gyártáshoz szükséges technológiai dokumentációkat (pl.: műveleti sorrendterv, műveletterv).
A megfelelő technológia kiválasztásához elengedhetetlen, hogy a tanuló megismerje az iparban használt anyagok tulajdonságait.
A megfelelő alapismeretek elsajátítása után a tanulóknak korszerű terméktervezési-termékgyártási szoftverek segítségével kell a gyártáshoz szükséges szerszámokat kiválasztani és a technológiai adatokat meghatározni. A CAM szoftver segítségével a tényleges gyártáshoz szükséges CNC programok is létrehozhatók. A modern CAM szoftverek testmodellek (parametrikus CAD tervezés) alapján képesek meghatározni a technológiai lépéseket és a gyártáshoz szükséges szerszámokat, adatokat.
CNC gépkezelés, programozás
A CNC gépek kezeléséhez elengedhetetlen a hagyományos forgácsoló eljárások gyakorlati elsajátítása. A tanulóknak gyakorlati foglalkozások során meg kell ismerniük az alapvető kézi forgácsoló eljárásokat, a legelterjedtebben alkalmazott forgácsoló szerszámgépek kezelését.
A CNC szerszámgépeknél a gyártási folyamat során az irányítás program segítségével történik. A gépek kezeléséhez, irányításához a tanulóknak meg kell ismerniük a CNC programok felépítését és utasításait. A tanulónak alkatrészrajz alapján önállóan kell megírnia a szerszámgép irányítását vezérlő programot.
A forgácsolási technológiák és a CNC programozás mellett a tanulóknak meg kell ismerniük a számítógéppel vezérelt szerszámgépek kezelését. A gép felépítése mellett el kell sajátítani a munkadarab és a szerszámok bemérését, a programbevitelt. A programok ellenőrzéséhez a CNC szerszámgépek több tesztelési lehetőséget biztosítanak. Ha a program megfelelő, a tanulónak le kell gyártania az alkatrészt.
Elhelyezkedési lehetőségek:
Nagyon sok gépipari tevékenységet folytató cégnek problémát okoz, hogy nehezen találnak gépészmérnököt. Az ilyen cégeknek nagy segítséget jelent, ha a gyártási folyamatok megtervezését egy CAD-CAM informatikus el tudja végezni.
Továbbtanulási lehetőségek:
A magas óraszámban tanított informatikai és gépészeti képzés megfelelő alapot biztosít, hogy gépészmérnöki vagy informatikus mérnöki területen tanuljon tovább a tanuló.